Na cestě

Anuradhapura - kulturní trojúhelník, Srí Lanka

Ačkoliv to tak někomu může připadat, Srí Lanka rozhodně není jen plážovou destinací. V samém srdci země leží kolébka srílanské civilizace, oblast dříve nazývaná jako Rádžaráta neboli Země králů. Dnes je známá spíše pod názvem Kulturní trojúhelník. Mimořádné množství památek v podobě rozpadlých paláců, pozůstatků chrámů a dagob je přesvědčivým důkazem slavné minulosti regionu. Nejvýznamnějšími body jsou rozpadlá města Anuradhapura a Polonnaruwa, jeskynní chrámy Dambulla a pozoruhodná skalní formace Sigiriya.

Pláže jižní Srí Lanky

Srí Lanka se již léta těší nebývalému zájmu turistů z celého světa. Jsou to především zlatavé břehy s jemným pískem, žhnoucí slunce, tyrkysové vody a pláže lemované kokosovými palmami, co je sem nejvíce láká. Ostrov, který je kolem dokola omýván teplými vodami Indického oceánu, nabízí vyžití pro každého - ať už jste plážový povaleč chytající bronz, nadšený surfař, zkušený potápěč nebo prostě jen hledáte hezké místo na odpočinek. Dnes by už stěží někdo poznal, že se přes pobřeží Srí Lanky na konci roku 2004 prohnala ničivá vlna tsunami.

Bundala National Park, Srí Lanka

Navzdory své malé rozloze se Srí Lanka může pochlubit velmi pestrou škálou volně žijící zvěři. Ostrov je domovem pro velké suchozemské savce, včetně slonů, levhartů, vodních buvolů nebo medvědů. Hojně zastoupené je zde i ptactvo. Typické pro Srí Lanku je rovněž velké množství plazů. Ostrov bývá dokonce označován za jedno z nejlepších míst v Asii na pozorování zvířat ve volné přírodě. Nejjednodušším způsobem, jak se člověk může k divoké zvěři přiblížit, je vydat se na safari. Na výběr je z 22 národních parků. Tím nejznámějším a mezi návštěvníky nejpopulárnějším je Národní park Yala.

Ella, Srí Lanka

Některé cesty jsou vlastně působivější než jejich cíl. Na Srí Lance mezi čajovými plantážemi vede železniční trať, která bývá mnohými považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Na této trati se dveře ve vlakové soupravě při jízdě zpravidla nezavírají. Naopak se jedná o nejoblíbenější místa s nejlepšími výhledy a prostorem pro focení. Okolní scenérie a panoramata jsou natolik fascinující, že se jízda samotná stala turistickou atrakcí.

Adamova hora, Srí Lanka

Adamova hora, Sri Pada nebo Motýlí hora. Všechny tyto názvy označují jediné místo na Srí Lance. To nejposvátnější. Napříč všemi 4 hlavními náboženstvími - buddhismus, hinduismus, islám a křesťanství, které se na Srí Lance vyskytují, lidé horu uctívají. Důvodem je skalnatá formace na vrcholu hory. Ta svým tvarem vzdáleně připomíná otisk lidské nohy. Křesťané společně s muslimy věří, že se jedná o první otisk Adamovy nohy na zemi po té, co byl vyhnán z ráje. Buddhisté stopu přisuzují Buddhovi a hinduisté pro změnu tvrdí, že je šlépěj Šivova.