Na cestě

Vientiane, Laos

23.3.2016 Laos
Vientiane, Laos

S téměř 750 tisíci obyvatel je Vientiane zdaleka největším městem Laosu. Přesto se o něm někdy s jistou dávkou nadsázky říká, že je to nevětší vesnice v zemi. Čas ve městě tak nějak pomalu plyne, stejně jako tu líně plyne i Mekong, který zde vytváří přirozenou hranici s Thajskem. Vientiane je pro značnou část turistů vstupní branou do Laosu. My tady Laos opouštíme.

Vang Vieng, Laos

Na trase mezi Luang Prabangem a hlavním městem Vientiane se kolem řeky Nam Song rozprostírá Vang Vieng. Město kdysi nechvalně proslulo jako místo divokých a nikdy nekončících párty. O tom, jak divoké tyto párty byly, svědčí skutečnost, že zde pod vlivem alkoholu a/nebo drog umíralo několik desítek turistů ročně v důsledku utonutí. Roku 2012 se po zásahu místních úřadů situace uklidnila. Nicméně i dnes je párty atmosféra ve městě silně přítomná.

Luang Prabang, Laos

Luang Prabang je poměrně malé městečko ležící v hornaté oblasti severního Laosu. Město je výjimečné svým architektonickým dědictvím, které spojuje tradiční laoskou a koloniální architekturu. Roku 1995 bylo město dokonce zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Kromě architektury Luang Prabang láká návštěvníky na okolní vodopády a jeskyně, trekking, říční plavby, sloní tábory, školy vaření, masáže a nákupy. Jednoduše každý si tu najde to své.

Phonsavan - Planina džbánů, Laos

Uprostřed hor severního Laosu leží provincie Xieng Khuang. Tato provincie se na jedné straně proslavila takzvanými Planinami džbánů. Jedná se obrovské kamenné útvary, které se ve větších či menších skupinách vyskytují na mnoha místech po celé provincii. Nikdo neví, kde a kdy se tu vzaly a k čemu sloužily. Džbány tak zůstávají jednou z největších archeologických hádanek. Na straně druhé si provincie nese jedno smutné prvenství - Xieng Khuang byla jednou z nejvíce bombardovaných oblastí Laosu v takzvané tajné válce.

Jeskyně Konglor, Laos

Se svou úctyhodnou délkou téměř 8 km je jeskyně Konglor jednou z nejdelších v celém Laosu. Protože jí protéká řeka Nam Hin Bun, je dostupná pouze na malých motorových lodích. Jeskyně se nachází uprostřed centrálního Laosu. Široko daleko kolem nejsou žádná jiná populární turistická místa. Mnoho cestovatelů proto jeskyni opomíjí. Jak sami brzy zjistíme, není to úplně jednoduché se k ní dostat.