Na cestě

Kota Kinabalu, Malajsie, Sabah, Borneo

Kota Kinabalu je metropolí východní části malajského Bornea. V období 2. světové války byla oblast kolem města dvakrát zcela vybombardována. Veškerá místní zástavba je proto moderní. Památek ve městě příliš mnoho není. Co ale ztrácí Kota Kinabalu na památkách, dohání celou řadou atraktivních míst v nejbližším okolí. Navíc město je vyhlášené mezi milovníky dobrého jídla, jejichž chuťové buňky si zde přijdou na své. Svým návštěvníkům má Kota Kinabalu rozhodně co nabídnout. Není divu, že je Kota Kinabalu považována za vstupní bránu na Borneo. Mezi místními nikdo neřekne městu jinak než zkráceně K.K.

Mulu národní park, Malajsie, Sarawak, Borneo

Národní park Gunung Mulu je známý především díky svému vápencovému jeskynnímu systému. Ten zahrnuje nejdelší jeskynní pasáž na světě v jeskyni Deer Cave. Hlavní atrakcí parku jsou 4 osvětlené jeskyně společně s takzvanou netopýří observatoří. Park leží 100 kilometrů od pobřeží uprostřed deštného pralesa. Dostat se sem je možné pouze letadlem či lodí po řece.

Bako národní park, Malajsie, Sarawak, Borneo

Severně od Kuchingu se na poloostrově vybíhajícím do Jihočínského moře rozprostírá na ploše 27 km2 pozoruhodná oblast, známá pod názvem Bako. Ta byla v roce 1957 prohlášena za národní park. Navzdory zdánlivě malé ploše je v parku zastoupena většina bornejských vegetačních pásem. Bako je tak domovem široké škály ekosystémů. Vědci odhadují, že zde žije na 200 druhů ptáků, 24 různých plazů a 37 druhů savců. Bako návštěvníkům nabízí 17 tras odlišné délky a obtížnosti, na nichž je možné jednotlivé ekosystémy pozorovat. Bohužel polovina tras je z důvodu popadaných stromů dlouhodobě uzavřena.

Kuching, Malajsie, Sarawak, Borneo

Malajský stát Sarawak je unikátní turistickou destinací. Kuching, hlavní město Sarawaku, je pak ideální základnou pro prozkoumání oblasti. Město samotné nabízí spoustu pěkných míst, jež stojí za to vidět. Navíc se v blízkosti Kuchingu nachází několik národních parků a přírodních rezervací. Turisté, kteří sem přijíždějí, doufají, že budou mít možnost na vlastní oči spatřit vzácnou opici kahaua nosatého, největší květinu světa raflézii nebo ohrožené orangutany.

Melaka, Malajsie

Ve 14. století byla Melaka pouhou rybářskou vesničkou. O století později se díky své poloze na půli cesty mezi Indií a Čínou proměnila ve vyhledávaný přístav a cíl obchodníků, mořeplavců a dobrodruhů. Pověsti o významu a bohatství Melaky doputovaly až do Evropy. Dobytí a ovládnutí Melaky se tak stalo jedním z hlavních cílů tehdejších námořních mocností. Nejprve se jí zmocnili Portugalci, později Holanďané a nakonec Velká Británie. Po každé z koloniálních velmocí zůstaly v Melace dodnes patrné stopy, a to zejména v architektuře a místní stravě.