Jaisalmer, Indie

14.1.2019 Indie

Na dva měsíce v roce i sem do Indie zavítá zima. Zatímco ostatní cestovatelé hovoří o kulturním šoku, my zažíváme šok teplotní. Přes den teploty na slunci dosahují letních hodnot. S přicházející tmou ale horký den střídá studená noc a nad ránem teploty klesají až k 5°C. Sandály, kalhoty a triko už nám nestačí. Z batohů taháme ponožky, tenisky i mikiny původně zabalené na horší časy. A ty teď tak trochu nečekaně nastaly. Na noční přesun z Jodhpuru ani několik vrstev oblečení a naše slabé deky nestačí. V Jaisalmeru vystupujeme z vlaku promrzlí na kost a zuby nám přestávají drkotat až když v ruce držíme šálek horkého indického čaje s mlékem a pořádnou dávkou zázvoru.

Po velmi studené noci ve vlaku rozmrzáme až při prvních ranních paprscích s čajem v ruce Ulice Jaisalmeru se pomalu probouzejí k životu Jaisalmerská pevnost

Všem velkým městům v Rádžasthánu dominuje pevnost. Ani Jaisalmer není v tomto ohledu výjimkou. Zdejší pevnost je ale jedinečná tím, že v ní i v dnešní době trvale žijí lidé. Ti zde provozují stánky a obchody s látkami, oblečením, šperky, suvenýry, pohlednicemi. Řada domů byla přeměněna na hotely a restaurace. Nejen, že se tu žije, ale tady je skutečně velmi živo. V labyrintu úzkých kamenných uliček se neustále ztrácíme a ani mapy v telefonu nám s tím moc nepomáhají. Uličky v nich vyznačené ve skutečnosti neexistují, ale za to existují ty, co v mapě vyznačené nejsou. Pevnost kolem dokola obepínají masivní hradby a střeží ji celkem 99 bašt. Podobně jako naprostá většina domů v Jaisalmeru i pevnost včetně jejích hradeb byla vybudována ze zlatavého pískovce. Z dáli tak komplex působí jako obrovský hrad z písku. Pro hezký výhled na pevnost je ale potřeba také něco udělat. Obcházíme blízké hotely a drze se jim vnucujeme na střechu tak dlouho, dokud nejsme s výhledem spokojení. Mezitím potkáváme bandy menších či větších dětí. Zjišťujeme, že se jim tady rozmohl takový nešvar. Všechny naše rozhovory směřují k tomu samému a vypadají asi tak následovně: Ahoj - Ahoj; Jak se jmenuješ? - Nikola a Jiří, a ty?; Máš nějaké peníze? Následuje konec rozhovoru. Druhý typ rozhovoru probíhá víceméně obdobně: Ahoj - Ahoj; Máš propisku? - Propisku nemám; Máš čokoládu? - Čokoládu nemám; Máš peníze? Děti skutečně velmi sofistikovaně míří k jednomu jedinému cíli. Vytřískat z turistů co možná nejvíce. Hezké návyky získávají již od útlého dětství…

Pohled na Jaisalmer z pevnosti Ahoj, máš tužku? Ne. A čokoládu? Ne. A peníze?

Dávnou slávu Jaisalmeru už zavál písek a pevnost samotná není tím, co by do města přitáhlo davy turistů. Zdejší podnikaví obyvatelé dokázali vytvořit hlavní atrakci z nehostinné okolní krajiny, když do služeb turistického ruchu zapřáhli hrbaté vládce pouště, velbloudy dromedáry. Dříve nejspolehlivější pomocník při přepravě osob a zboží dnes na svých hřbetech přes písečné duny převáží turisty. Výlety do pouště na hrbu velblouda prodává v Jaisalmeru v podstatě každý. Na výběr je z mnoha variant - od půldenního výletu za západem slunce až po několikadenní cesty s noclehem v poušti pod hvězdami. Bafalo tento turistický cirkus absolvoval při své první návštěvě Indie před 10 lety. Moc si z toho již nevybavuje. V paměti mu utkvěl jen jeho cválající velbloud, který zaplacenou hodinu jízdy dokázal vtěsnat do 15 minut. Čas v Indii bezpochyby plyne tak nějak úplně jinak. Pro tentokrát si tedy velbloudí safari na pískovišti přeplněném turisty necháváme ujít.

Na tržišti byl náš gastronomický ráj Šafránové mléko s mandlemi, co zahřeje i v té největší zimě Pakwan - Bafalova nejoblíbenější snídaně Megapuri Pískovcové mohyly Bada Bagh kdysi obklopovaly zahrady. Dnes jsou kolem dokola větrné elektrárny. Bada Bagh, komplex symbolických hrobů - kenotafů - patřících vladcům, jejich ženám a potomkům. Indové nepočítají s tím, že by někdo přišel k Bada Bagh pěšky. Z města je to 6 km. Že se má platit vstupné zjišťujeme až při odchodu. Pokladnu u příjezdové cesty jsme úspěšně minuli, když jsme to vzali zkratkou.

Novější příspěvek Starší příspěvek