Mulu národní park, Malajsie, Sarawak, Borneo

02.5.2016 Malajsie

Jediná letecká společnost, která lety do Mulu nabízí, je malajská MASwings. Moc na výběr tedy nemáme. Když nastupujeme do letadla, zjišťujeme, že nebýt jednoho spolucestujícího, měli bychom celé ATRko pouze sami pro sebe. Po 20 minutách letu přistáváme v Mulu. Do parku je to z letiště jen 1,5 km. Po cestě je několik guesthousů, tak se v jednom z nich zabydlujeme. Před první cestou do jeskyní se musíme zaregistrovat na ředitelství parku a zaplatit vstupné. Do jeskyní je vstup povolen pouze za doprovodu průvodce v rámci organizované prohlídky. My si vybíráme dvě trasy. První z nich je odpolední túra k jeskyním Lang cave a Deer cave. Trasa měří něco kolem 3 km. Naše průvodkyně nám cestou ukazuje všemožnou havěť a vypráví spoustu zajímavostí o deštném pralese. Brzy jsme u první jeskyně - Lang cave. Ta je celkem malá, nicméně je v ní k vidění mnoho stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů. Zajímavostí je jeden mrtvý stalagmit. Mrtvý je proto, že již neroste, ačkoliv na něj shora stále odkapává voda. Nezpůsobil to samozřejmě nikdo jiný než člověk. Mastnota lidských rukou, které na stalagmit sahaly, je příčinnou toho, že voda po něm pouze stéká a žádné minerály se na něm nezachytí. Druhou jeskyní, kterou navštívíme, je Deer Cave. Obrovská jeskynní pasáž, dokonce jedna z největších na světě, je domovem pro 2-3 miliony netopýrů 12 různých druhů. Kdysi jeskyní protékala řeka, která po sobě zanechala zajímavé skalní obrazce. Nejzajímavějším je bezesporu profil prezidenta Abrahama Lincolna, jenž je vyobrazen u vstupu do jeskyně. Po prohlídce jeskyní čekáme na "netopýří exodus" kousek opodál na netopýří observatoři. Těsně před 18. hodinou vylétá z jeskyně první hejno, které je brzy následováno souvislým proudem obrovského množství netopýrů. Celkem to trvá přibližně 15 minut, než vylétnou ven poslední jedinci. Tohle je rozhodně zajímavá podívaná.

Téměř sami v letadle Cesta k Mulu parku Zárodek ananasu Cosi slizkého stéká z lián Divoký banán Vstup do Lang cave Abraham Lincoln Déšť uvnitř jeskyně Deer cave Čekání na Batmana 2 - 3 miliony netopýrů Toto nejsou kouřové signály

Na další den máme zarezervovanou prohlídku jeskyní Wind Cave a Clearwater Cave. K jeskyním se pluje na lodi po řece, s malou zastávkou na trhu místního kmene Penan. Ženy zde prodávají ručně dělané výrobky, především pak šperky. Odtud se pak pokračuje znovu lodí už přímo k jeskyním. První z nich je Wind Cave. Jak napovídá název, v některých částech jeskyně je možné pocítit lehké závany proudícího vzduchu. Jeskyně je celkem malá, takže v tomto případě se jedná o poměrně krátkou procházku. Na jejím konci jsou ale zajímavě tvarované krápníky. Jeden z nich připomíná orla, druhý lidskou paži, další žábu. Trochu delší procházka je to pak v jeskyni Clearwater Cave. Ta byla zformována podzemní řekou, která jí protéká. V místě, kde řeka vytéká z jeskyně, je možné se vykoupat. Voda v řece je průzračně čistá a poměrně studená, což jsme pocítili na vlastní kůži. Zpět jedeme opět na lodi. Tímto končí naše putování po jeskyních v Národním parku Gunung Mulu.

Wind cave Kapitání svých lodí Mlha vylící se z Clearwater cave Příroda je trpělivá Osvěžující koupel

Novější příspěvek Starší příspěvek