Na cestě

Trek Kalaw - Inle Lake, Mynamar

Na západě myanmarského státu Shan leží Mekka místního trekkingu. Středobodem této oblasti je město Kalaw, odkud vede mnoho trekingových tras. Jednou z nejpopulárnějších je trasa z Kalaw k přibližně 28 mil vzdálenému jezeru Inle Lake. Pagod a budhistických chrámů jsme už viděli dost. Je čas vyrazit za dobrodružstvím.

Bagan, Myanmar

Nejpůsobivější svědectví o náboženské oddanosti lidí Myanmaru můžeme najít v oblasti známé pod jménem Bagan. Bagan byl v období od 9. do 13. století hlavním městem Království Pugamu, které jako první v historii sjednotilo oblast Myanmaru. Za tuto dobu bylo na ploše 42 km2 vybudováno téměř 5000 chrámů a pagod. Ve 13. století ale přichází úpadek. Historici se neshodují na jeho příčině. Jedna z populárních teorií říká, že úpadek nastal po vpádu Mongolů. Dřevěné stavby - královské paláce, kláštery a obytné domy - byly nenávratně zničeny. Z kamenných staveb se podařilo do současnosti zachovat téměř 2200 chrámů a pagod. V roce 1975 byla oblast Baganu silně zasažena zemětřesením a stavby tak utrpěly další poškození.

Yangon, Myanmar

Yangon býval hlavním městem Myanmaru. V roce 2005 se situace poměrně nečekaně změnila, když vláda prohlásila za hlavní město nově vybudované Nay Pyi Taw. Yangon je ale stále významným obchodním a diplomatickým centrem a největším městem Myanmaru. A protože je to také dopravní uzel spojující sever země s jihem, proč se do Yangonu na pár dní nepodívat?

Kinpun - Golden Rock, Myanmar

Jedním z hlavních posvátných míst buddhismu v Myanmaru je zlatá stúpa na Mount Kyaiktiyo. Základnu pod stúpou tvoří zlatými lístky pokrytý balvan. Obrovský kámen jakoby balancuje na hraně skály a vypadá, že musí každou chvíli spadnout. Ve stúpě na jeho vrcholu je údajně ukryt vlas Buddhy. Dle pověsti právě díky preciznímu umístění tohoto vlasu kamen dokonale balancuje a ze skály nespadne. V tomto stavu již přečkal několik zemětřesení.

Hpa-An, Myanmar

Hpa-An je poměrně malé a poklidné městečko. Samo o sobě navíc není až tak turisticky zajímavé. Zato v blízkém okolí se nachází několik pozoruhodných míst, která stojí za vidění. Město tak slouží zejména jako základna pro výlety do okolních jeskyní nebo na dominantu tohoto kraje, Mount Zwegabin.