Hpa-An, Myanmar

29.1.2016 Myanmar

My máme v plánu zůstat zde dva dny. Bohužel po našem příjezdu intenzivně prší. Odpoledne už to vypadá lépe, a tak se vypravujeme na procházku do města. Podle mapy je kousek od centra jezero, míříme tedy k němu. Následující dvě až tři hodiny věnujeme prohlídce okolí, ale skutečně tu nic moc k vidění není. Rozhodujeme se tedy dělat to, co nás tu baví nejvíc - jít jíst. S již plnými břichy se vracíme do guesthousu a spřádáme plány na další den. Rozhodnutí padá na výlet do jeskyně Saddar.

Jezero u Hpa-Anu Jezero u Hpa-Anu, v pozadí Mount Zwegabin Hpa-Anský orloj Rybí trh

Ráno nás čeká nelehký úkol - najít odvoz do Ein Du. Kupodivu se nám to daří celkem rychle, protože náhodou zastavujeme přímo u svozového pick-upu, který tam jede. A vyrážíme hned. Asi už čekali jen na nás. Z Ein Du je to k jeskyni 7 km. Chvilku nám to tedy trvá, než se tam dokrákáme, ale my teď nějak nemáme kam spěchat. Panuje tu docela čilý ruch a je pro nás trochu zklamáním, že jeskyně je osvícená. Jsou totiž dvě možnosti. Člověk si s sebou může přinést svůj zdroj světla (my máme čelovky) nebo věnovat mnichům dar 1.000,- Kyjátů a oni v jeskyni rozsvítí. Doufali jsme, že si budeme moci jeskyni projít za naprosté tmy. Jen s našimi čelovkami. Daří se nám alespoň vyrazit ve vhodnou chvíli, kdy kolem nás nikdo není. Pouze netopýři, několik stovek nebo možná tisíců netopýrů. Nejeví o nás ale žádný zájem a my o ně vlastně také ne. Na konci jeskyně je odměnou nádherný výhled na jezero. Scházíme se tu ještě s párem dvou Francouzů a pak překvapivě dalším párem Čechů - Michalem a Jančou. Nasedáme všichni do jedné rybářské loďky a po jezeře a kanálem mezi rýžovými poli jedeme zpět ke vchodu do jeskyně. Odtud nás znovu čeká pěší túra do Ein Du a pak pick-upem do Hpa-An. Zítra bychom odtud měli odjíždět.

Spolucestující Jedno dítě se směje, druhé řve Jeskyně Saddar Jeskyně Saddar Jeskyně Saddar Jezero na konci jeskyně

Na poslední chvíli se ale rozhodujeme, že zde zůstaneme ještě o jeden den déle. Láká nás touha pokořit Mount Zwegabin - jednu z největších turistických atrakcí v okolí Hpa-An. Hora je 723 metrů vysoká a vedou na ní dvě cesty - východní a západní. Obě jsou ale po schodech. Průvodce Lonely Planet a cestopisy dalších turistů nás straší, že se jedná o cestu velmi náročnou. Říkáme si, že to zas tak hrozné být nemůže. Z počátku plní sil stoupáme, jeden schod po druhém. Postupně nám ale nohy slábnou a tep se zrychluje. Až večer zjišťujeme, že jsme si vybrali ze dvou možných tras tu náročnější. V jedenáct hodin má být na vrcholu krmení opic. To bohužel nestíháme. Po téměř dvou hodinách stoupání konečně spatřujeme cíl. Několik posledních schodů a už jsme u kláštera na vrcholu hory. Pohled shora na okolí je skutečně nádherný a za tu námahu opravdu stojí. Teď nás ale čeká ještě cesta dolu. Volíme stejnou trasu, po které jsme přišli. Nyní už to jde sice rychleji a snáz, ale i tak přicházíme dolu pořádně unavení. Po návratu do guesthousu proto odpočíváme a pak se vypravíme už jen na večeři do místní restaurace, kde nás čeká za neuvěřitelně málo peněz hrozně moc dobrého jídla.

Mount Zwegabin Na vrcholu Asi 2000 schodů Za málo peněz hodně muziky - prostřeno pro dva za 5 dolarů

Tak kam vyrazíme teď?

Novější příspěvek Starší příspěvek