Singapur

11.8.2016 Singapur

Poprvé jsme do Singapuru zavítali cestou z Filipín do Indonésie. Ale jen na skok. Tehdy jsme neopustili budovu letiště, a to navzdory skutečnosti, že jsme na přestup měli více než 9 hodin. Letiště je totiž na cestující s dlouhými přestupy velmi dobře připravené a nabízí na všech 3 terminálech nespočet atrakcí - počínaje bezplatným připojením k wifi, přes vnitřní i venkovní zahrady, nonstop kina, playstation zóny, jezírko s kapry koi až po masážní křesla na nohy. Není pro nás tedy velkým překvapením, že letiště Singapur Changi je na základě hodnocení cestujících opakovaně označované jako nejlepší letiště na světě.

Zábava nejen pro děti Slunečnicová zahrada Letiště je plné zahrad, květin a jezírek

Těžko bychom se ale mohli spokojit s tím, že jsme ze Singapuru viděli pouze letiště. Proto se sem na dva dny vracíme cestou z Indonésie. Ceny ubytování v Singapuru jsou v porovnání se standardy ostatních států Jihovýchodní Asie značně vysoké, proto sázíme na jistotu a zcela výjimečně rezervujeme ubytování předem. Po příjezdu naše první kroky směřují právě do guesthousu, kde necháváme batohy a jdeme na oběd do blízké restaurace. Zde bez problému platíme dolary, které nám zbyly z Bruneje. Jak jsme si totiž předem zjistili, brunejské a singapurské dolary jsou vzájemně směnitelné. Večer máme domluvený sraz s naším průvodcem po Singapuru - Adenanem. Je to ten Adenan, jehož jsme potkali o několik měsíců dříve v Mersingu v Malajsii na tamním kite festivalu. Společně míříme do centra města, kde se nachází celá řada zajímavých atrakcí. My se nejprve vydáváme do zahrad Gardens by the Bay. Této futuristické oblasti dominují tzv. Super stromy - 25-50 metrů vysoké věže kombinující vlastnosti solárních elektráren, vertikálních farem a ventilace. Mezi umělými stromy si člověk připadá, jak kdyby se na chvíli ocitl jednou nohou v budoucnosti. S přicházející tmou stromy navíc ještě ukážou poslední ze svých mnoha tváří, když se rozzáří světelnou show za doprovodu disco hudby tentokrát ale z minulého tisíciletí. S koncem show už ale pospícháme skrze další ikonu singapurského panoramatu, hotel Marina Bay Sands k nábřeží Marina Bay. Zde zrovna začíná laserová projekce promítaná zcela netradičně na projekční stěně tvořené vodní mlhovinou. Hlavním tématem je voda. Jakmile skončí i tato show, je načase se obrátit zády k pobřeží a o pár kroků dál shlédnout další zajímavost, jíž je obrovský vodní vír v trychtýři, z něhož voda padá do řeky protékající netradičně skrz obchodní centrum. To je prostě Singapur. Závěr večera věnujeme procházce okolo zátoky kolem nejmodernějších mrakodrapů. Na konci cesty nás čeká ještě národní ikona a symbol města, socha imaginárního zvířete s hlavou lva a tělem ryby, Merlion.

Panorama Singapuru od stadionu Vyhlídka nad Marina Bay Hotel Marina Bay Sands Singapore Flyer Adenan - náš průvodce Singapurem Gardens by the Bay Merlion Obří trychtýř s vodou stékající do nákupního centra Působivá projekce na plochu vodní tříště Indická jídla servírovaná na banánovém listu

Následující den se vydáváme na procházku po promenádě kolem řeky. Vzhledem k tomu, že Singapur leží pouhý 1° nad rovníkem, je zde celoročně stejné počasí - nesnesitelné horko. Všude je ale spousta zeleně. Údajně více než 50 % území města pokrývají parky a zahrady, které lákají k posezení a nabízejí stinný úkryt před žhnoucím sluncem. Ačkoliv v Singapuru funguje dokonalý systém veřejné dopravy (zaujmou nás především autobusy označené logem SMRT), my se rozhodneme jít pěšky. V září se ve městě pojede noční závod Velké ceny F1. Už nyní začínají ve městě intenzivní přípravy, aby se vše včas stihlo. Když míjíme budovu Pit Building, máme možnost se postavit na pole position, ze které bude startovat na GP F1 vítěz letošní kvalifikace v Singapuru. Přímo nad Pit Bulding se do výše 165 metrů tyčí druhé nejvyšší ruské kolo na světě Singapore Flyer, což je náš hlavní cíl dnešního dne. Čekáme ale až na západ slunce. Až před 18. hodinou tedy kupujeme jízdenky za 33 SGD za každého a jdeme na tu parádu. Jízda trvá přibližně 30 minut a skutečně si ji užijeme. Výhled je téměř dechberoucí. Jen naše pravděpodobně čínské spolucestující vyhlídka asi moc nezaujala. Téměř celou dobu jen koukají do svých telefonů. K našemu nemalému zklamání ta půlhodina hrozně moc rychle utekla. Chvilku přemýšlíme co dál, ale dlouho neváháme a rozhodneme se vrátit ke včerejšímu programu. Míříme tedy znovu ke Gardens by the Bay, kde opět shlédneme světelnou show a u nábřeží Marina Bay stihneme i vodní show. Domu to máme ale daleko, takže se moc nezdržujeme a jde se směrem guesthouse. Poslední den ráno balíme batohy a vydáváme se na letiště. Tam na nás čeká Adenan. Loučíme se nejen s ním, ale i se Singapurem, městem mnoha nej. Doufáme, že se sem ještě někdy budeme moci podívat.

SMRT - Singapurská MHD Stadion F1 Pit Building se známými jmény Akvárium v Gardens by the Bay Pohled ze 165 metrů vysokého Singapore Flyeru F1 Pit Building Singapore Flyer Durian

Novější příspěvek Starší příspěvek