Kitulgala - White water rafting a canyoning, Srí Lanka
22.10.2018Zcela nečekaně své první kroky na Srí Lance neplánujeme my, ale určují je naši kamarádi. Pár týdnů před odletem totiž darovali Bafalovi k narozeninám poukaz na rafting na divoké řece a canyoning pro 2 osoby. Vyrážíme z města Kandy, kde nás v ranních hodinách v hotelu nabírá řidič, Mr. Upali. Cílem cesty je divoká řeka Kelani u městečka Kitulgala. Právě tady začíná náš adrenalinový zážitek. Dle voucheru budeme sjíždět 5 větších peřejí a několik menších.
Fasujeme nezbytné pomůcky - helmy a záchranné vesty, do rukou bereme pádla a jdeme k řece. Tam nás již očekávají 2 průvodci a 2 parťačky z Holandska. Na nic nečekáme, nasedáme do raftu a odrážíme se od břehu. Nejprve proběhne trochu tréninku, kontrola porozumění a hlavně schopnosti splnění všech povelů. Zdá se, že vše zvládáme, tak se může jít na věc.
Hned první peřeje nás všechny 4 rafťáky pořádně překvapí. Očekávali jsme nějaké ty vlnky, ale tohle byl pěkný sešup. Zmáčení jsme od hlavy až k patě, někteří řádně nalokaní vody, ale úsměvy máme od ucha k uchu. Než se stihneme rozkoukat, následují další peřeje. Hned za nimi zastavujeme a na dotaz průvodce, zda si chceme zkusit do peřejí skočit z velkého balvanu, svorně odpovídáme, že samozřejmě chceme. Jeden po druhém skáčeme do zpěněné vody a když se všichni vynoříme, tak se jede dál.
Peřeje střídají klidnější úseky, kdy se jen necháváme unášet proudem. Průvodce nás informuje, že Kitulgala proslula především jako místo, kde se natáčel film Most přes řeku Kwai a my zrovna proplouváme kolem místa, kde filmový most stál. Dnes tu ale zbyly už jen betonové základy. Před posledními peřejemi nás průvodce vyžene z raftu a peřejemi jen tak proplouváme. Následuje klidný úsek, který máme vyhrazený na plavání. Na můj dotaz, zda tu nejsou krokodýli, dostávám odpověď, že jasně a spoustu.
Odpoledne je na programu canyoning. To znamená, že budeme sjíždět přírodní skluzavky ve vodním korytu a skákat do tůní. Opět vybaveni helmami a záchrannými vestami jdeme džunglí, až přijdeme k místu, kde vodní živel svým působením vytvořil pro canyonig ideální podmínky - vyhlazená koryta vodopádů a pod nimi tůně. Žádné velké zdržování.
Dostáváme instrukce a už po zadku sjíždíme první skluzavku. O kousek dál již přitvrzujeme a skluzavku absolvujeme hlavou dolů a navíc ještě po zádech. Vypadá to nebezpečně a několikrát se dotazujeme, jestli to opravdu chápeme správně. Ano, chápeme. Přeci jen ve zpěněné vodě člověk nevidí do čeho padá, tudíž máme trochu obavy. Vše ale dobře dopadne a my se v pořádku vynoříme. Když se nám sjezd líbí, můžeme si ho dokonce zopakovat. V posledním úseku skáčeme do přírodního bazénu ze skály, Bafalo zkušeně balíka. Výsledkem jsou roztržené plavky na zadnici. Alespoň mám připravený program na případné dlouhé večery.
Závěrečným bodem programu je oběd složený z místních specialit - česneková rýže, sladkokyselé kuře, smažené houby v těstíčku, pikantní brambory, zeleninový salát s ananasem, pálivé kuličky z mletého rybího masa a jako dezert meloun, ananas a vanilková zmrzlina. Co vám budeme povídat, je to dobrota.
Rozmáčení, přejedení, ale spokojení sedáme do auta a vracíme se zpět do Kandy. Upali nás ale ještě překvapí neplánovanou zastávkou v továrně na výrobu čaje, kde absolvujeme přednášku o tom, jak se listy čajovníku zpracovávají až do podoby finálního produktu. Nakonec ještě dostaneme ochutnávku bílého, zeleného a černého čaje.
Nevěděli jsme pořádně, do čeho jdeme a co nás čeká. Z celého dne jsme ale jedním slovem nadšení. Rafting i canyonig předčil veškeré naše představy. Takže milí kamarádi - tohle se vám opravdu povedlo. Děkujeme!