Paul Coelho tvrdí, že cestování nikdy není otázkou peněz, ale otázkou odvahy. Vzhledem k tomu, že nám odvaha nechybí, již podruhé balíme batůžky a vyrážíme do světa. Tentokrát putování začínáme na Srí Lance - v zemi, která svým tvarem a polohou připomíná slzu padající z tváře Indie. V zemi, která pro neskutečnou přírodní krásu a kulturní bohatství bývá označována za perlu Indického oceánu.
Singapur
11.8.2016Singapur, v překladu Lví město, je nejmenším státem v oblasti Jihovýchodní Asie. Podobně jako Monako a Vatikán je Singapur státem, jenž svým rozsahem odpovídá de facto městu. Někdy proto bývá označován jako moderní městský stát. Navzdory své velikosti Singapur patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa. Každoročně se také objevuje na předních příčkách v žebříčcích nejdražších měst pro život. V posledních třech letech město dokonce opakovaně obsadilo příčku nejvyšší. Snad žádné další město na světě není ale natolik unikátní, dynamické a plné kontrastů, jako je právě Singapur.
Souostroví Karimunjawa, Indonésie
14.7.2016Bílé pláže lemované kokosovými palmami, pobřeží omývané křišťálově průzračnými vodami, pestrobarevné korálové útesy plné života lákající ke šnorchlování i potápění, kýčovité západy slunce, široký výběr dobrého jídla a kolem dokola minimum turistů. Podobně si mnoho lidí představuje ideální tropický ráj. My jsme jedno z takových míst našli. Přibližně 90 km od pobřeží Jávy leží 27 malých tropických ostrovů, z nichž pouze 5 je trvale obydlených. Řetěz ostrovů společně utváří souostroví Karimunjawa Islands.
Vulkán Kawah Ijen, Jáva, Indonésie
25.6.2016Kawah Ijen je pouze jedním z několika aktivních stratovulkánů tyčících se nad 20 km širokou stejnojmennou kalderou. Z mnoha různých důvodů přitahuje mezi všemi pozornost turistů právě tento vulkán. Za prvé je to magické tyrkysové jezero uvnitř kráteru. Kombinace dešťové vody a sopečných plynů na dně obrovského trychtýře vytvořily nevídaný smrtící koktejl obsahující koncentrát kyseliny sírové a chlorovodíku. Se svou šířkou 1 km se jedná o největší kyselé jezero na světě. Druhou zdejší zajímavostí jsou modré plameny, které vznikají ve chvíli, kdy se z podzemí na povrch země dostanou na síru bohaté plyny a smísí se s atmosférickým kyslíkem. Ačkoliv jsou během dne sotva viditelné, s přicházející tmou se blesky připomínající plameny stávají nepřehlédnutelnými. Z tohoto důvodu řada návštěvníků přijíždí na Ijen právě v noci. V neposlední řadě vulkán proslul svými zásobami síry, s jejichž těžbou se započalo před 45 lety. Na metodě získávání síry se od té doby pramálo změnilo. Muži, kteří zde síru manuálně těží, pomalu ale jistě obětují své životy, aby uživili své rodiny. "Odměnou" za jejich děsivě tvrdou práci je jim pouhá almužna.
Mt. Bromo, Jáva, Indonésie
23.6.2016Navzdory veškeré lidské snaze, ta nejkrásnější a nejúchvatnější místa na planetě vždy vytváří příroda. Jedním z takových jejích výtvorů, nad kterým se člověku zatají dech a bezmála ztuhne krev v žilách, je vulkanický komplex Tengger. V oblasti, jež silně připomíná měsíční krajinu, se nachází 5 navzájem se překrývajících stratovulkánů - Watangan, Widodaren, Kursi, Batok a Bromo. Ačkoliv na první pohled každého zřejmě nejvíce zaujme zvrásněný kužel dnes již neaktivní sopky Batok, nakonec bude největší pozornost vždy věnována jejímu nepříliš atraktivnímu, malému sousedovi - vulkánu Bromo. Ten, ačkoliv je nejmladší ze stratovulkánů v oblasti, se řadí mezi nejaktivnější sopky ostrova Jáva. Je až téměř nepochopitelné, že je současně jedním z turisty nejnavštěvovanějších vulkánů v Indonésii.