Na cestě

Sihanoukville, Kambodža

Město leží na samém jihu Kambodži na pobřeží Thajského zálivu. Jeho význam spočívá ve skutečnosti, že se jedná o vůbec jediný kambodžský přístav s hlubokými vodami. Největší předností Sihanoukville z pohledu cestovatele je fakt, že je město obklopeno plážemi s bílým pískem. Nabízí se nám tu výborná příležitost po měsíci a půl nepřetržitého cestování na chvíli zastavit, oddechnout a nabrat nové síly.

Phnom Penh, Kambodža

Hlavní město Kambodži, kdysi nazývané "perla Asie", zažilo mnoho dramatických změn. V roce 1772 Phnom Penh vypálila thajská vojska. V polovině 19. století, kdy Kambodžu ovládli francouzští kolonisté, žilo ve městě asi 25.000 lidí. Na počátku roku 1975 už to byly 2 miliony obyvatel. Když se v dubnu téhož roku chopili vlády Pol Potovi Rudí Khmérové, nařídili vyklizení města do 48 hodin. Město se z toho vzpamatovává dodnes.

Battambang, Kambodža

Po hlavním městě Phnom Penhu je Battambang druhým největším kambodžským městem. Dle hrdých místních obyvatel se v okolí pěstuje ta nejlepší rýže, nejchutnější pomeranče a nejsladší kokosy z celé země. Město samotné vyniká především francouzskou koloniální architekturou a poklidnou atmosférou.

Siem Reap - Angkor, Kambodža

Angkor byl po několik staletí centrem Khmérského království. Angkorské období, během něhož probíhala stavba celé řady nádherných chrámů, pokrývá období let 800 až 1432. V roce 2007 bylo pomocí satelitních snímků zjištěno, že v preindustriální době byl Angkor největším městem na světě. V dobách největší slávy byl obýván 1 milionem lidí. Na konci 13. století ale síla Khmérského království upadá. Angkor je několikrát dobit thajskými králi a Khmérové se přesouvají do oblasti dnešního Phnom Penu. Podobně jako v Baganu domy a paláce byly ze dřeva a dávno tak podlehly zubu času. Kamenné, bohům zasvěcené chrámy pohltila džungle. Až ve dvacátém století byly znovu objeveny a zakonzervovány.

Trek Kalaw - Inle Lake, Mynamar

Na západě myanmarského státu Shan leží Mekka místního trekkingu. Středobodem této oblasti je město Kalaw, odkud vede mnoho trekingových tras. Jednou z nejpopulárnějších je trasa z Kalaw k přibližně 28 mil vzdálenému jezeru Inle Lake. Pagod a budhistických chrámů jsme už viděli dost. Je čas vyrazit za dobrodružstvím.