Na cestě

Varkala, Indie

02.12.2018 Indie
Varkala, Indie

Téměř na samém jihu Indie ve státě Kérala najdeme malé poklidné městečko Varkala. Rozprostírá se nad pobřežím Arabského moře na 15 metrů vysokém útesu z červeného pískovce. Na úpatí útesu leží pláž Papanasham. Věří se, že zdejší posvátné vody dokážou smýt všechny hříchy. Proto je pláž oblíbeným poutním místem mezi indickými věřícími. Neméně populární je pak Varkala pro příznivce jógy. Školami jógy se to kolem pobřeží jen hemží.

Madurai, Indie

28.11.2018 Indie
Madurai, Indie

Madurai se řadí mezi nejstarší kontinuálně obydlená města v Indii a údajně by mělo být i vůbec jedním z nejstarších měst celého světa. První zmínky o něm pocházejí již ze 3. století před naším letopočtem. Kromě toho, že je dnes významným poutním místem, populární turistickou destinací a bývalým hlavním městem dynastie Pándjů, vyhlášené je rovněž svou výbornou kuchyní. V ulicích města panuje čilý ruch. Madurai má potenciál bavit člověka od úsvitu až po západ slunce.

Chennai, Indie

22.11.2018 Indie
Chennai, Indie

Indie je divoká, chaotická, špinavá, otravná, ale také barevná, fascinující, živelná, dechberoucí a krásná. Je to svět kontrastů a protikladů, ve kterém nám Evropanům těžko něco dává smysl. Lidé Indii buďto milují nebo nenávidí. Jedni by tu nejraději strávili celý život a druzí zas co možná nejrychleji utekli někam, kde všechno má svůj řád a logiku. Příběhů o Indii bylo napsáno mnoho. Člověk ale nemůže dát jen na vyprávění druhých. Pokud si chce o Indii udělat svůj vlastní obrázek, nezbývá mu, než se sem vypravit a zažít Indii na vlastní kůži.

Polonnaruwa - kulturní trojúhelník, Srí Lanka

Poslední bod pomyslného trojúhelníku představuje město Polonnaruwa. Po pádu Anuradhapury se Polonnaruwa stala novým hlavním městem a centrem sinhálského království. V době největšího rozmachu zde vyrostly velkolepé paláce, chrámy a honosné zahrady. Po několik staletí ale rozvoj střídal úpadek, až sláva města opět definitivně uhasnula. Nájezdy nepřátelských Indů ze severu vyhnaly panovníky starověké Srí Lanky ještě dále na jih. Polonnaruwu pak stihl stejný osud, jako bývalé hlavní město Anuradhapuru. I sem si džungle našla cestu zpět a vybojovala si nad komplexem staveb svou nadvládu. Teprve až v polovině 20. století začíná rozsáhlá rekonstrukce oblasti.

Sigiriya a Dambulla - kulturní trojúhelník, Srí Lanka

Přímo ve středu Kulturního trojúhelníku leží samo o sobě nepříliš zajímavé město Dambulla. Po celém světě jej ale proslavily zdejší chrámy ukryté pod skalním převisem. V jeho blízkosti navíc najdeme jedno z turisticky nejatraktivnějších míst na Srí Lance - Sigiriya, neboli Lví hora. V 5. století byl na jejím vrcholu vybudován palácový komplex. Dnes zde návštěvníci mohou spatřit již jen jeho pozůstatky. Hora samotná ale zaujme již z dálky. V okolní krajině, která je rovná jako placka, se najednou do výšky téměř 200 metrů tyčí téměř kolmá skála.