Na cestě

Bagan, Myanmar

Nejpůsobivější svědectví o náboženské oddanosti lidí Myanmaru můžeme najít v oblasti známé pod jménem Bagan. Bagan byl v období od 9. do 13. století hlavním městem Království Pugamu, které jako první v historii sjednotilo oblast Myanmaru. Za tuto dobu bylo na ploše 42 km2 vybudováno téměř 5000 chrámů a pagod. Ve 13. století ale přichází úpadek. Historici se neshodují na jeho příčině. Jedna z populárních teorií říká, že úpadek nastal po vpádu Mongolů. Dřevěné stavby - královské paláce, kláštery a obytné domy - byly nenávratně zničeny. Z kamenných staveb se podařilo do současnosti zachovat téměř 2200 chrámů a pagod. V roce 1975 byla oblast Baganu silně zasažena zemětřesením a stavby tak utrpěly další poškození.

Yangon, Myanmar

Yangon býval hlavním městem Myanmaru. V roce 2005 se situace poměrně nečekaně změnila, když vláda prohlásila za hlavní město nově vybudované Nay Pyi Taw. Yangon je ale stále významným obchodním a diplomatickým centrem a největším městem Myanmaru. A protože je to také dopravní uzel spojující sever země s jihem, proč se do Yangonu na pár dní nepodívat?

Kinpun - Golden Rock, Myanmar

Jedním z hlavních posvátných míst buddhismu v Myanmaru je zlatá stúpa na Mount Kyaiktiyo. Základnu pod stúpou tvoří zlatými lístky pokrytý balvan. Obrovský kámen jakoby balancuje na hraně skály a vypadá, že musí každou chvíli spadnout. Ve stúpě na jeho vrcholu je údajně ukryt vlas Buddhy. Dle pověsti právě díky preciznímu umístění tohoto vlasu kamen dokonale balancuje a ze skály nespadne. V tomto stavu již přečkal několik zemětřesení.

Hpa-An, Myanmar

Hpa-An je poměrně malé a poklidné městečko. Samo o sobě navíc není až tak turisticky zajímavé. Zato v blízkém okolí se nachází několik pozoruhodných míst, která stojí za vidění. Město tak slouží zejména jako základna pro výlety do okolních jeskyní nebo na dominantu tohoto kraje, Mount Zwegabin.

Mawlamyine, Myanmar

Mawlamyine je s populací téměř 0,5 milionu obyvatel třetím největším městem Myanmaru. V letech 1827 až 1852 sloužilo jako hlavní město britské koloniální správě. Dnes je Mawlamyine hlavním městem jedné z myanmarských správních oblastí, státu Mon.