Prambanan, Jáva, Indonésie
19.6.2016Mystické a velkolepé chrámy Prambananu jsou pozůstatkem hinduistické kultury na ostrově Java. Je velmi pravděpodobné, že vznikly jako reakce hinduistické dynastie Sanjaya na výstavbu nedalekého budhistického chrámu Borobudur mezi 8. a 9. stoletím našeho letopočtu. Prambanan však pojí s Borobudurem podobný osud. Krátce po svém dokončení byl rovněž opuštěn a začal chátrat. Do dnešní doby chrámy přečkaly několik zemětřesení. To aktuálně poslední postihlo oblast v roce 2006. Silné zemětřesení tehdy mnoho staveb narušilo a některé byly dokonce zcela srovnány se zemí. Šest hlavních chrámů již bylo opraveno, některé další na svou rekonstrukci stále čekají.
Borobudur, Jáva, Indonésie
13.6.2016Zatímco Myanmar má svůj Bagan a Kambodža Angkor, Indonésie se pyšní Borobudurem. Největší budhistický monument světa je pokladem jihovýchodní Asie již více než 1200 let. V důsledku úpadku budhismu v Indonésii a přesunu mocenského centra dále na východ byl však Borobudur opuštěn a po dlouhá staletí zapomenut. Chrám byl po několika erupcích vulkánů v blízkém okolí postupně pohřben pod vrstvami sopečného popela a pomalu zarůstal džunglí. Až kolem roku 1815 dochází k jeho znovuobjevení. Od té doby prošel několika rekonstrukcemi. Dnes je chrám nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Indonésii.
Planina Dieng, Jáva, Indonésie
11.6.2016Ve středu Jávy se v nadmořské výšce 2.093 m rozprostírá Planina Dieng. Oblast, na jejímž místě se v dávných dobách nacházela sopka, kdysi bývala pokryta více než 400 hinduistickými chrámy, z nichž do dnešní doby zůstalo pramálo zachováno. Údajně se jedná o nejstarší hinduistické chrámy ostrova Jáva. Ačkoliv z archeologického hlediska mají značný význam, pro běžné cestovatele nejsou chrámy nikterak ohromující. Co ale skutečně stojí za to vidět, jsou strmé horské terasy se zemědělskými plodinami obklopující vulkanicky aktivní planinu. Minerální jezera a kouřící krátery jsou hlavním lákadlem do oblasti Planiny Dieng.
Jakarta, Jáva, Indonésie
08.6.2016Indonéská metropole Jakarta bývá přezdívána "Velký durian". Stejnojmenné tropické ovoce s trnitou slupkou proslulé silným zápachem odrazuje od ochutnání sladkého vnitřku. Taková je i Jakarta. Přelidněná a chaotická se znečištěným vzduchem. To vše bere potenciálním návštěvníkům chuť blíže poznat, jaké poklady se skrývají za odpudivou tváří největšího muslimského města na světě. A stejně jako je tomu v případě durianu, Jakartu buď mohou lidé milovat nebo nenávidět.
Taal vulkán, Luzon, Filipíny
07.6.2016Sopečné jezero Taal je dalším pozoruhodným filipínským úkazem. Příroda tu jako jakousi hříčku vytvořila sopku v sopce a jezero v jezeře. Taal je totiž pozůstatkem prehistorického stratovulkánu, který se při jedné rozsáhlé explozi zhroutil sám do sebe. Na místě původní sopky vznikla kaldera o rozměrech 20 x 30 km, jež se zaplavila vodou. Uprostřed jezera se vytvořil sopečný ostrov, na němž je hlavní kráter sopky Taal. Její vnitřní kráter se ovšem rovněž zaplnil vodou, čímž vzniklo jezero v jezeře. V menším jezeře pak jako pozůstatek jedné z erupcí leží malý lávový ostrůvek. S historicky zaznamenanými 33 erupcemi zaujímá Tall po Mt. Mayonu 2. příčku v žebříčku nejaktivnějších vulkánů na Filipínách.