Na cestě

Jodhpur, Indie

07.1.2019 Indie
Jodhpur, Indie

Domy natřené nejrůznějšími odstíny modré charakterizují druhé největší město indického státu Rádžasthán, Jodhpur. Kde se vzala ona modrá barva? Jedno z vysvětlení praví, že se modrá barva pojí s kastou brahmínů, a jsou to právě jejich domy, jež jsou natřeny namodro. Jiní ale hovoří o čistě praktických důvodech - modrá barva pomáhá v domech udržovat příznivé teploty během letních veder a rovněž odpuzuje komáry. Další zaručeně pravdivá teorie připisuje původ modré barvy chemické látce, která chrání domy před termity. Který důvod je ten pravý ale netuší ani nikdo z místních. Je to prostě součást zdejší historie a tradice.

Hampi, Indie

26.12.2018 Indie
Hampi, Indie

Hluboko ve vnitrozemí indického státu Karnátaka leží maličké městečko Hampi. Málokdo by o něm vůbec kdy slyšel, nebýt toho, že se nachází v samém centru ruin hlavního města zaniklé Vidžajanagarské říše. Historie tohoto jihoindického království se začíná psát roku 1336. Po dobu 200 let pak jen vzkvétá a stává se nejmocnější hinduistickou říší. Navzdory tomu, že Vidžajanagar v překladu znamená “město vítězství”, utrpí království roku 1565 zdrcující porážku při střetu s koalicí muslimských států. Následuje soustavné drancování a ničení pevností, paláců, chrámů a trhů. Zlatá éra končí, město ztrácí svůj strategický význam a postupně upadá do zapomnění. Stává se místem duchů.

Palolem beach, Indie

Goa je možná nejmenším státem Indie, ale zato se řadí mezi ty nejvyspělejší a mezi turisty nejvyhledávanější. Unikátní zdejší atmosféra působí na návštěvníky jako magnet. Na více než 100 km dlouhém pobřeží na sebe navazují ty nejlepší pláže z celé Indie jedna na druhou. Jakožto bývalá portugalská kolonie Goa dodnes nese nesmazatelné stopy evropského vlivu. Mix portugalské a indické kultury zde vytváří zajímavou směsici, ve které si každý najde to své. Barevné plážové chatky a přepychové hotelové resorty, lokální stánky s jídlem připravovaným přímo na ulici nebo luxusní restaurace, rušné pláže s bujarým nočním životem na severu nebo klidnější liduprázdné pláže na jihu - to vše může Goa nabídnout.

Munnar, Indie

08.12.2018 Indie
Munnar, Indie

Horské městečko Munnar leží ukryto v kopcovité krajině pohoří Západního Ghátu s nadmořskou výškou začínající v 1 600 metrech. Znatelně chladnější podnebí, četné vodopády a především koberce stálezelených čajových plantáží sahající kam až lidské oko dohlédne činí z oblasti jednu z nejpůsobivějších destinací na jihu Indie. Časté mlhy, jež se zcela nečekaně jako lavina převalí přes hory, padají do údolí a leží v něm jako peřina, dodávají místu tajemnou atmosféru. Navzdory proměnlivému počasí je Munnar vyhledávaným místem pro trekking, a to i mezi samotnými Indy, kteří jindy nedají bez tuk tuku nebo skútru ani ránu.

Alleppey, Indie

05.12.2018 Indie
Alleppey, Indie

O indickém Alleppey se nezřídka mluví jako o Benátkách Východu. Jenže tady se po vodě neprohánějí gondoliéři, ale motorové výletní lodě a pro ty nejnáročnější jsou k mání i bambusové houseboaty. Hustá síť vodních kanálů a jezer zasahuje hluboko do vnitrozemí Kéraly. Více než 900 km vodních cest vytváří labyrint lagun a zátok, kde rybáři chytají ryby pro svou obživu, ženy na kamenech perou špinavé prádlo a děti bezstarostně běhají po březích.