Na cestě

Phonsavan - Planina džbánů, Laos

Uprostřed hor severního Laosu leží provincie Xieng Khuang. Tato provincie se na jedné straně proslavila takzvanými Planinami džbánů. Jedná se obrovské kamenné útvary, které se ve větších či menších skupinách vyskytují na mnoha místech po celé provincii. Nikdo neví, kde a kdy se tu vzaly a k čemu sloužily. Džbány tak zůstávají jednou z největších archeologických hádanek. Na straně druhé si provincie nese jedno smutné prvenství - Xieng Khuang byla jednou z nejvíce bombardovaných oblastí Laosu v takzvané tajné válce.

Jeskyně Konglor, Laos

Se svou úctyhodnou délkou téměř 8 km je jeskyně Konglor jednou z nejdelších v celém Laosu. Protože jí protéká řeka Nam Hin Bun, je dostupná pouze na malých motorových lodích. Jeskyně se nachází uprostřed centrálního Laosu. Široko daleko kolem nejsou žádná jiná populární turistická místa. Mnoho cestovatelů proto jeskyni opomíjí. Jak sami brzy zjistíme, není to úplně jednoduché se k ní dostat.

Bolaven Plateau, Laos

V jižním Laosu se rozprostírá oblast zvaná jako Bolaven Plateau. Oblast je proslulá chladnějším podnebím, fantastickými vodopády, mimořádně úrodnou půdou a rozlehlými kávovými plantážemi. Kávu zde začali pěstovat až na počátku 20. století Francouzi. Do této doby byla půda v oblasti jen málo obhospodařovaná. Nejlepším způsobem, jak oblast prozkoumat, je jízda na motorce. Na výběr jsou dva okruhy - malý a velký. My bohužel nemáme času nazbyt, takže volíme alespoň ten malý.

4 000 ostrovů - Don Det, Laos

Blízko laoské hranice s Kambodžou se řeka Mekong rozlévá a vytváří labyrint mělkých vodních kanálů a ostrovů, známý jako Si Phan Don neboli 4000 ostrovů. Údajně by ostrovů mělo být skutečně přesně 4000. Ty největší z nich jsou pak trvale osídleny.

Kep, Kambodža

V dobách, kdy ještě město Sihanoukville bylo pouhou rybářskou vesnicí, proslul Kep jako přímořský resort. Od těch dob se ale mnohé změnilo. Na rozdíl od Sihanoukville dnes lidé nepřijíždějí do Kepu za plážemi, ale spíše za vyhlášenými mořskými a především pak krabími specialitami.