Ella, Srí Lanka

01.11.2018 Srí Lanka

My jsme si trasu rozdělili na dvě etapy. První, Kandy - Hatton, jsme absolvovali již před výstupem na Adamovu horu. Nyní je na pořadu dne úsek druhý, Hatton - Ella. Ve vlaku na nás nezbylo místo k sezení, obsazujeme tedy jedny z dostupných dveří a jízda může začít. Trať se vine napříč srílanskou vrchovinou. Čajové plantáže střídají lesy, zemědělská pole, vodopády, vesnice a zase se vracejí čajové plantáže. Jejich nekonečná zeleň připomíná přírodní koberec. Obloha se ale začíná zatahovat a brzy přichází vydatný déšť. Vlak mezitím s průměrnou rychlostí 25 km / hod stoupá po úbočích kopců až do nejvýše položené stanice v zemi, kde výhledy na krajinu tajemně zahaluje mlha a mraky. A nám je asi poprvé a naposledy na Srí Lance zima.

Čajové plantáže Abychom mohli pokračovat do Hattonu, museli jsme pěšky obejít nedávný sesuv půdy Luxusní kari snídaně pro dva za 20 Kč Cesta vlakem do Ella Cesta vlakem do Ella Cesta vlakem do Ella Cesta vlakem do Ella Cesta vlakem do Ella Cesta vlakem do Ella Cesta vlakem do Ella Cesta vlakem do Ella

Městečko Ella nabízí kromě příjemného podnebí také několik zajímavostí. První z nich je Malá Adamova hora. Tento kopec dostal jméno po svém “větším bratrovi”, protože jej svým tvarem připomíná. Nicméně obtížnost výstupu je nesrovnatelná. Zatímco výstup na Adamovu horu byla výzva a poměrně náročná záležitost, tady se jedná spíše o pohodlnou procházku. Z vrcholu shlížíme do údolí na krajinu kolem Ella a především na protější Ella Rock, kam se chceme vydat následující den. Kolem Ella Rock se ale začínají shlukovat mraky a během chvíle už zase leje jako z konve. Po detailním prozkoumání mapy zjišťujeme, že už nejsme daleko od kamenného železničního mostu Nine Arch Bridge, na který jsme se také chtěli podívat. Tak jdeme, déšť nedéšť. Netrvá dlouho a jsme v cíli. Před námi se nachází jeden z nejznámějších mostů na Srí Lance. Tento most, tvořený 30 metrů vysokými oblouky byl postaven v roce 1921. A jako mnozí před námi a jako mnozí po nás čekáme, až tudy pojede vlak. Ve správný moment pak most vyfotíme a máme hotovo. Zpět se můžeme vrátit buď stejnou cestou, kterou jsme přišli nebo po kolejích. Volíme kratší variantu po kolejích. S výjimkou odstranění jednoho černého pasažéra v podobě pijavice cesta proběhne v pořádku. Tedy až na posledních pár metrů před naším guesthousem, kde se Bafalovi utrhne páska u sandálu. Dnes se nám tedy moc nedaří.

Na vrcholu Little Adam's Peak Panorama s dominantní Ella rock Kari everyday Nad Ellou táhnou mraky Ella rock Nine Arch Bridge Nine Arch Bridge Po kolejích jedině s průvodcem

Poslední zajímavostí v Ella, kam se chystáme vypravit, je Ella Rock. Cesta vede jak jinak než po kolejích. Alespoň první 2 km. Chůze po kolejích je vůbec oblíbený způsob přepravy i mezi místními. Vlak zde jezdí pomalu a navíc poměrně hlasitě a s výrazným předstihem houká, takže máme dostatek času klidit se mu z cesty. Po té sejdeme z tratě na cestu, která vede chvíli džunglí, chvíli čajovými plantážemi a v posledním úseku, který je dost příkrý a náročný, pak už lesem. Naše nohy hlásí, že si ještě dost neodpočinuly po výstupu na Adamovu horu. To ale mají smůlu. Holt si odpočinou jindy. Na vrcholu je rušno. Počasí dnes přeje, tak toho všichni chtějí využít. A my chápeme proč. Pohledy odtud jsou prostě fascinující. Když už jsme těmi výhledy dostatečně nabažení, je načase vrátit se zpět do Ella a pak pokračovat někam dál. No jo, ale kam to bude?!?

Výdled na Little Adam's Peak

Novější příspěvek Starší příspěvek