Siem Reap - Angkor, Kambodža
19.2.2016Tak teď už je to jasné. Plán B nás zavál do Kambodži. Cesta byla trochu komplikovanější. Nejprve přejíždíme z Kalaw nočním autobusem do Yangonu, kde čekáme celý den na letišti. Těsně před půlnocí přilétáme do Bangkoku. Část noci trávíme na letišti a část na nádraží Hualamphong. Odtud pokračujeme vlakem na pozemní hranici s Kambodžou. Na thajské straně probíhá vše bez problému. Za to na kambodžské straně nás imigrační úředníci uvítají tak, že se nás snaží okrást. Dostaneme na výběr zaplatit buď 1200 THB nebo 30 USD + 100 THB za osobu. My volíme třetí možnost - zaplatit pouze regulérní poplatek 30 USD bez žádných speciálních příplatků. S hotovými vízy pokračujeme na autobusové nádraží a odtud do Siem Reapu. Nevyspalí a špinaví bereme první guesthouse, který nám přijde do cesty. Což se nakonec ukazuje jako dobrá volba. Pokoj je čistý a cena je nižší než v dalších guesthousech, které později obcházíme. Kromě sprchy už zvládneme jen večeři a jdeme spát.
Druhý den ráno si pronajímáme kola a šlapeme směr Angkor. Bohužel cesty tam vedou dvě, ale vstupenky lze koupit pouze na jedné z nich. Takže zase zpátky. Naštěstí objevujeme zkratku, která nám ušetří značnou část cesty. Vstupenky kupujeme na 3 dny za 40 USD/osoba. První nám do cesty přijde chrám Angkor Wat. Kambodžský národní symbol, který je svým významem srovnáván s Machu Picchu v Peru nebo s Petrou v Jordánsku, představuje nejrozlehlejší náboženský komplex na světě. Po prohlídce pokračujeme ke komplexu Angkor Thom. V jeho středu se nachází chrám Bayon s 54 gotickými věžemi, které jsou ozdobené celkem 216 tvářemi, zírajícími do džungle. Sluníčko nám dává zabrat, a tak se vracíme zpět do města.
Další den si opět půjčujeme kola a vyrážíme do Angkoru. Tentokrát máme v plánu část velkého okruhu. To obnáší cca 30 km cesty při více než 35°C ve stínu. Každému chrámu věnujeme dostatek času. Největším překvapením je poslední chrám, který ten den navštěvujeme - Preah Neak Poan. Dostat se k němu lze jen přes dřevěný most. Jinak je zcela obklopen močály. Věž je umístěna v jezírku, kolem něhož jsou další 4 rybníčky. Po návratu do města jdeme na večeři. Začínáme trochu experimentovat s místními pokrmy. Tedy hlavně Bafalo, který si dává žábu s rýží. Je dobrá, ale chutná jako kuře. Jen má víc kostí. Mají tu také výborné ovocné shakey. Nejlepší byl zatím avokádový a jackfruitový.
Poslední den si pro změnu půjčujeme kola. Máme před sebou závěrečnou část okruhu. Na této trase se nachází poslední z trojice velkých chrámů - Ta Phrom. Naprosto unikátní chrám byl ponechán ve stavu, v jakém ho objevili francouzští archeologové. Rozpadající věže a zdi jsou zde semknuty kořeny stromů, které chrám po staletí prorůstají. Právě tento chrám figuruje v americkém snímku Lara Croft - Tomb Raider. A my pokračujeme dál. Až na pár výjimek stojí u každého chrámu se svými stánky prodejci občerstvení a oblečení. Neustále pokřikují na turisty ve snaze prodat jim své zboží. A neznají slovo ne. U jednoho ze stánků tedy neodoláme a kupujeme dva kokosy na zahnání žízně. Angkor nám zcela učaroval a určitě nelitujeme rozhodnutí zakoupit vstupenky na tři dny. Sluníčko a našlapané kilometry ale udělaly své a my se vracíme odpočinout zpět do města.