Battambang, Kambodža

22.2.2016 Kambodža

Když v Siem Reapu kupujeme jízdenky do Battambangu, pořádně ještě netušíme, co tam budeme dělat. Do města přijíždíme krátce po poledni. Opakuje se tu tradiční vzorec - na autobus se jak supi slétnou tuk tukáři a my je jako obvykle všechny odmítáme. Pěšky jdeme hledat ubytování. V prvním hotelu, do kterého zamíříme, nám nabídnou pokoj za neodmítnutelných 5 USD/noc. Navíc náš pokoj je až na střeše budovy. Máme tedy celkem pěkný výhled. Odpoledne si jdeme město prohlédnout. Kromě trhu, kde se opakují stánky s ovocem, pečenými kuřaty a rybami, tu nic není. Vypadá to, že jsme s Battambangem šlápli vedle.

Ráno hledáme nějaké tipy na výlety po blízkém okolí. Nakonec přeci jen něco nacházíme. Na kolo je to ale daleko, takže jdeme pro skútr. První zastávkou na naší cestě je Wat Ek Phnom. Částečně rozbořený chrám pochází z 11. století. O pár kroků dál míjíme sochu sedícího Buddhy. V podstavci je místnost, do které můžeme nahlédnout, abychom viděli další, tentokrát mnohem menší, sedící Buddhy.

Znovu nasedáme na skútr a vyrážíme na druhou stranu od Battambangu k chrámu Phnom Banan. Než jej spatříme, musíme vyšlápnout 358 schodů. V porovnání s výstupem na Mt Zwegabin v Myanmaru se ale nestihneme ani pořádně zahřát a už jsme nahoře. Chrám tvoří pět věží, jež svým rozvržením připomínají Angkor Wat.

Poslední zastávkou v našem itineráři je komplex chrámů Phnom Sampeau. Všude kolem pobíhají makakové. Dle vřískotu turistek pravděpodobně čínského původu usuzujeme, že některé opice jsou drzejší, než by musely být. Tak se jim raději klidíme z cesty. Chrámy nás nijak zvlášť neoslovily, ale za nimi nacházíme cestičku k malému kaňonu. Ten nakonec hodnotíme jako nejlepší bod výletu. Nejsou tu žádní lidé ani hluk. Kousek od kaňonu ještě zavítáme na místo, kterému se říká Killing Caves. Jedná se o jeskyně, kde Rudí Khmérové vraždili své oběti ubitím k smrti, než je svrhli ze skály dolu. Jako připomínka lidské krutosti je na dně jeskyně ve skleněné vitríně ponecháno několik kostí a lebek. Odtud již vyrážíme zpět do Battambangu, kde vracíme skútr.

Novější příspěvek Starší příspěvek